Zahraniční měna – výměna peněz pro zahraniční výlet

 

Každý z nás se těší na svou vysněnou dovolenou. Počítá poslední dny, chystá věci na cestu. Jelikož jsme zemí, která jako svou měnu nevyužívá euro, je potřeba si na cestu nějakou tu měnu vyměnit. Ve většině případů to bývá právě euro. Jak si tedy vyměnit zahraniční měnu co nejvýhodněji? Zkusme se podívat na to, kdy je nejvýhodnější doba na výměnu eura a taky na to, kolik peněz vlastně potřebujeme vyměnit.

Otázkou je, zda se v dnešní době ještě vyplatí navštěvovat směnárnu s větším obnosem peněz, nebo se pokusit na dovolené platit pouze kartou. Podle bankovních expertů se nevyplatí v dnešní době měnit velké obnosy peněz. Dle jejich názoru je lepší pro placení využívat karty a u sebe nosit pouze menší hotovost. Výhodou je také větší bezpečnost v případě krádeži peněženky.

Pokud bude zapotřebí větší finanční obnos v hotovosti, není problém si peníze vybrat z bankomatu. Mnohé banky už nabízí svým klientům jeden výběr z bankomatu v zahraničí za měsíc zdarma. Záleží také na zemi, do které cestujete. Většina bankovních sítí a bankomatů je velmi rozšířená. Pokud však putujete do exotické země, tam nemusí být počet bankomatů dostačující. V tom případě doporučujeme hotovost.

Pokud ale lpíte na hotovosti a je vaše cesta dopředu plánovaná, doporučujeme sledovat kurzy měn České národní banky. U většího obnosu peněz se to rozhodně vyplatí. Pokud však budete měnit menší částky, úspora bude téměř zanedbatelná. Pravidlem většinou bývá, že výměna peněz mimo hlavní turistickou sezónu je výhodnější. Ale opravdu dávejte pozor. S množstvím peněz v kapse také roste riziko jejich odcizení.

Je tedy zcela na vás, jak se rozhodnete. Pokud se měnu rozhodnete vyměnit a předejít tak možnosti, že nenaleznete bankomat, je tu ještě jedna rada. Rozdělte si finanční hotovost na více míst, nebo s více členy v rodině. Pokud někoho z vás okradou, nepřijdete tak o velkou částku, ale pouze o zlomek. Nezbývá nám než vám popřát příjemnou dovolenou, pokud možno bez finančních problémů.