Proč se některé země brání přijetí eura?

Důvodů pro nepřijetí této měny může být hned několik. I Česko patří do skupiny zemí, která k přijetí eura není stále moc nakloněna. Proč?

Průzkum v minulém roce ukázal, že zhruba 70% Čechů je proti přijetí eura. Zhruba 24% by jeho přijetí naopak přivítalo. Tento průzkum pořádalo Centrum veřejného mínění. Dodávají také, že počet odpůrců eura se snížil o sedm procent. Podle autorů výzkumu podpora eura klesá s rostoucím věkem. Pro euro jsou většinou vysokoškoláci nebo lidé s vyšší životní úrovní. Odpůrci jsou většinou lidé důchodového věku, lidé se špatnou životní situací, nebo lidí, kteří se celkově staví proti Evropské unii. S tímto počtem odpůrců se Česko řadí k nejskeptičtějším zemí Evropy.

Samotné datum přijetí eura není dosud stanoveno. Termín vstupu by měl být stanoven před rokem 2020. Zajímavý je i pohled na minulé průzkumy. V roce 2005 byl počet příznivců eura daleko vyšší. V roce 2010 naopak převažovali odpůrci eura. Vysvětlení je poměrně snadné. Za změnu názoru populace mohla ekonomická krize.

Na internetu Mummys Gold Online Casino denně kolují zprávy, které zrovna nepřispívají zvýšení důvěry českých obyvatel v evropskou měnu. Rok 2016 se kromě ekonomické krize poznamenal krizí migrační, jež je stále v řešení. Rok co rok dochází k oslabení autority Evropské unie a tak se nemůžeme divit, že obyvatele Česka evropskou měnu nechtějí.

Jestliže se Čechů zeptáte, proč euro nechtějí, většinou nejsou schopni odpovědět. Cítí z eura určitou nejistotu. Češi prostě své koruně věří. Podle průzkumu daleko více než Poláci svému zlotému nebo Maďaři forintu. Důkazem jsou i hypotéky a úvěry, které si domácnosti berou pouze v korunách. Pro nás možná nic neobvyklého. Naopak v Maďarsku či Polsku převažuje počet hypoték vyplácených v eurech. Naše víra ve vlastní měnu však pro naši ekonomiku znamená pozitivní věc. Máme daleko nižší inflaci, než ostatní státy v eurozóně a totéž platí o úrokových sazbách.

Všechny členské státy EU jsou povinny do eurozóny vstoupit. Proto si některé státy vyjednaly výjimku, neboli tzv. opt-out. Jsou jimi Švédsko, Dánsko a Velká Británie. O těchto zemích je známo, že jsou na své měny hrdé a nehodlají je ani za nic měnit.

V šesti státech EU stále není zavedeno euro. Jsou jimi Česko, Bulharsko, Chorvatsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko. Uvidíme, kdo z nich se na eurovou cestu vydá jako první.