Přežije euro finanční krizi?

Toto je opravdu velká otázka, která napadala mnohé z nás ve spojitosti s finanční krizí. Vydrží euro? Co se stane, když z unie vystoupí Velká Británie? A jakou roli v tom bude hrát Řecko?

Po Brexitu se v Evropě zdvihla vlna nepřiměřené paniky v reakci na mediální propagandu Evropské Unie. Palcové novinové titulky ve stylu “Libra nejníže za posledních x let”, “Velká Británie již teď lituje” a “Velké firmy opouštějí potápějící se loď jejího veličenstva” rozhodně k uklidnění nepomáhají. Snad jen zahrát si některou z her na JackpotCity.org by mohlo pomoci.

Krach řecké ekonomiky výrazně ovlivnil dění ve finanční sféře. Mnohé začala napadat otázka, jak dlouho ještě tohle všechno vydrží. A hlavně euro. Ekonomové se však v dnešní době už shodují na tom, že i kdyby Řecko z eurozóny odešlo, krach eura by to nepřineslo. Výrazně by na tom ztratily pouze firmy, které investovaly v Řecku.

K celé věci se vyjádřil i hlavní český euroskeptik – bývalý prezident Václav Klaus. Ten prohlásil, že euro nynější krizi ustane, ale Evropa za to hořce zaplatí. Čím? Hospodářskou stagnací. Důvodem, proč euro neztroskotá, je podle něj množství politického kapitálu, který do něj země vložily. Nicméně Evropa na to doplatí. Kurz eura bude vysoký.

Samotné Řecko je závislé na finanční pomoci okolních států. Prošlo už několika finančními omezeními a škrty. Ty však nebudou stačit. O pomoc také požádalo Irsko a Portugalsko.

Evropa je silná, dokáže se s tím vypořádat. Bude ale za to muset zaplatit. Evropané se sice budou mít dobře, kdyby však euro padlo, mohli by se mít ještě lépe. Některé banky na to reagují změnou kurzu. Tak to udělala i česká národní banka. Pokusila se změnou kurzu trochu více nastartovat ekonomiku. To sice pomohlo, zázraky se však nekonaly.

Krize měny měla za následek i to, že ochabl zájem zemí přijmout euro jako měnu. S vidinou těchto problémů některé země ustupují a oddalují datum nasazení eura jako své měny. Mezi tyto země patří i Česko. To přijetí eura oddaluje již téměř desetiletí.

Je jen otázkou, jak se celá situace bude vyvíjet do budoucna. Jasné je to, že se euro stále drží a držet se i po nějakou dobu bude. Pořád však panuje nejistota, jak se to vše bude vypadat v budoucnu. Mnohé oči se obrací i na Řecko a jeho schopnost splatit své dluhy. Situace je tedy v mezích, nicméně stále poměrně kritická.