Osobní finance v Evropě

Je to právě Evropská unie, která ovlivňuje i naše finance. Mnozí lidé si toho nejsou vědomi. Jejich názor je ten, že EU stojí někde vysoko a není potřeba se o ni zajímat. Také věří tomu, že Evropská unie nijak přímo neovlivňuje jejich život. Opak je ale pravdou.

euro-165852_960_720Evropská unie a její instituce jsou vlastně samy o sobě takovou větší vládou všech zemí. Veškeré zákony, normy, nařízení, která vzniknou na této půdě, mají ve větší části daleko větší vliv na život občanů, než zákony, které se přijímají na státní úrovni. Evropské právo má totiž nad tím státním přednost. Takže pokud si myslíte, že vaše finance Unie neovlivňuje, tak se mýlíte.

Třeba takový přechod na evropskou měnu – euro. Věděli jste třeba, že podpisem smluv společenství se země zavazuje, že v určitém období přejde se svou měnou na euro? Pokud si země nevyjednala výjimku, je tomu tak. Takže právě Evropská unie může ovlivnit vaše finance.

Co je však kladem je to, že i samotná fyzická osoba může peněžně těžit z členství v EU. Může si totiž zažádat o dotaci. Typů dotací je nepřeberné množství. Jedním z nich jsou velmi populární kotlíkové dotace. Každá domácnost, která má doma postarší kotel, nebo jejíž kotel nesplňuje evropské limity, může si zažádat o tuto dotaci. Její vyřízení sice s sebou přináší zdlouhavé papírování, ale nakonec, pokud se vám vše podaří, můžete topit v novém kotli, který budete mít buď úplně zdarma, nebo za malý příplatek. Potěší to tak nejen vás, ale i životní prostředí.

Důležitou otázkou také je – jaká finanční práva má vůbec osoba žijící v EU? Například záruku, výměnu a vrácení peněz zboží zakoupeného na území EU, stejné seny pro místní i cizince, otevření bankovního účtu v jiné zemi EU, či nárok na vrácení nevyhovujícího zboží.

Práva občanů EU jsou veliká. Pokud však na své potřeby nedostanete odpověď, existuje i poslední šance. Ve svém rodném jazyce můžete napsat do Evropského parlamentu. Ti jsou totiž povinní vám, opět ve vašem rodném jazyce na váš dotaz odpovědět a to v předem určené době a musí vám poradit, jak vaši záležitost vyřešit.