Evropské obchodování – hlavní sídlo podnikání

Co se týče Evropské unie, všechny hlavní instituce jsou zasazeny do hlavního Evropského města, kterým je Brusel. Toto hlavní město Belgie je jedním velkým administrativním a politickým sídlem. Většina obyvatel tohoto města pracuje právě v evropských institucích. Velký podíl na obyvatelstvu tohoto města tvoří také manažeři a politici z evropských zemí.

Brusel je tedy jedním velkým politickým zázemím. Hlavní ruch se odehrává v ranních a večerních hodinách, tedy v době, kdy většina zaměstnanců spěchá do práce. Večerní život je mimo turistickou sezónu poklidný. V centru nalezneme mnoho malých hospůdek s belgickým pivem, které je, tak jako české, vyhlášené po celém světě. Jen ta jeho cena není tak příznivá. Je spíše uzpůsobena na tamní finanční poměry.

V Bruselu tak sídli hlavní instituce jako Evropský parlament, Evropská komise a Rada Evropské unie. Pokud se však zaměříme spíše na obchod a business, centrum se nám přesouvá jinam. Evropská investiční banka má sídlo v Lucemburku. Evropská centrální banka naopak ve Frankfurtu.

Ptáte se, proč je to takto rozvržené? Hlavní sídla evropských institucí byly vždy v Bruselu. Tak to bylo již od počátku EU. Pro změnu těchto sídel je zapotřebí souhlasu všech členských států, což je s narůstajícím počtem těchto zemí stále více složité. Je také pravdou, že by samotná Belgie se změnou nikdy nesouhlasila. Nesouhlas jedné země tak znamená pád celé myšlenky.

Je tedy pozitivem, že alespoň finanční instituce se nachází na území jiných států. Nedochází tak k rozepřím, že si vše přivlastnila pouze Belgie. Také Evropský parlament se schází ve Štrasburku.

Úsměvné přeci jen zůstává, že „velitelství“ náleží pořád pouze jen třem zemím z celého počtu 28 členů Evropské unie. Uvidíme, zda se do budoucna dočkáme rozšíření poboček těchto institucí. Na druhou stranu, je zapotřebí, aby tyto instituce byly co nejblíže k sobě a cestování mezi nimi tak bylo co nejjednodušší. Cestování 751 poslanců Evropského Parlamentu třeba na Maltu by upřímně nebylo moc jednoduché a hlavně ani levné.