Evropská regulace ovlivnila hypotéky v Británii

V polovině minulého roku byly britské hypotéky nejlevnější v historii. Mohlo za to ekonomické oživení, což s sebou nese i zájem lidí o hypotéky. To také vede k tomu, že je velká poptávka po nemovitostech a pronájmech. První rekord padl v dubnu loňského roku. Tehdejší největší poskytovatel hypoték na britských ostrovech totiž jako jediný přišel s úrokovou sazbou pod hranicí dvou procent.

Výše úrokových sazeb byla rekordní. V létě minulého roku klesla úroková sazba u hypotéky s dvouletou fixací na 1,83%. Avšak reálné úrokové sazby jsou mnohdy ještě nižší. Záleží na mnoha faktorech. Například na hodnotě zastavované nemovitosti, či zapojení vlastních finančních zdrojů. Zajímavě jsou na tom také hypotéky s pětiletou fixací.

Při výběru banky, která vám úvěr poskytne, je nutné hledět na několik faktorů. Jedním z nich je nákladovost vyřízení dané hypotéky. Cena za vyřízení v Británii se pohybuje až v řádu stovek liber. S tím je tedy potřeba počítat.

Britské banky tak v červnu loňského roku sjednaly hypotéky v celkové hodnotě 20,5 miliardy liber. Ve srovnání s květnem vzrostl objem hypoték o neuvěřitelných 29%. Změna nastala i v celoročním pohledu a to až o 15%. V Británii padl rekord. Za čtvrtletí byly sjednány hypotéky ve výši 52,2 miliard liber.

Mezi hlavní důvody tak nízkých úrokových sazeb patřila nízká cena nemovitostí, výhodné úrokové sazby a hlavně politika. Podobnou situací si v loňském roce prošla i česká ekonomika.

Tato výhodnost na sebe začala ale velmi upozorňovat. Výši úrokových sazeb začal sledovat regulativní orgán FPC (Financial Policy Committee). Začalo se tak uvažovat o případné regulaci. Tyto levné hypotéky totiž začali uměle navyšovat ceny nemovitostí ve větších městech. Nakonec však auditoři došli k závěrů, že proti těmto hypotékám nebudou nic činit a nechají je žít svým vlastním životem. Stále však zůstávají pod hledáčkem kontroly.

Zajímavé je pozorovat, že podobná situace se odehrála i na českém trhu. Ten je tomu anglickému v mnoha ohledech podobný. Až čas ukáže, jestli britské hypotéky dosáhnou dalších rekordních čísel.