Delegace Evropské komise na Ukrajinu

Situace na Ukrajině je rozsáhlým tématem, ke kterému se váže mnoho diskuzí. Evropská unie se tak snaží nad touto zemí držet ochranářskou ruku. Což se samozřejmě nelíbí Rusku. To opakované zásahy EU komentuje a rozhodně s nimi nesouhlasí.

Politická situace na Ukrajině se nachází v krizi, na což zareagovala Evropská komise. Ta se rozhodla na počátku roku 2016 vytvořit početný tým poradců, kteří mají pomoci Ukrajině s její politickou a ekonomickou stabilizací. Tento tým bude pracovat v rámci Agentury pro modernizaci Ukrajiny. Poradci budou tvořeni i významnými politiky včetně bývalých komisařů Evropské unie.

Ředitelem této agentury bude bývalý rakouský ministr financí Michael Spindelgger. Mezi poradci se objeví i Čech – Štefan Fule se bude zabývat otázkami integrace do EU. Poradci budou také z Velké Británie, Francie nebo Polska. Pomoc nebude čistě jen politická, ale také vojenská. O to se postará například Velká Británie, která do Kyjeva vyšle i vojenské poradce a instruktory. Vytvoří se tam program pěchotního výcviku, aby se zvýšila odolnost ukrajinských jednotek.

Novinkou je také návrh Evropské komise o bezvízovém styku pro Ukrajinu. Tento návrh bude předložen členským zemím EU. Ukrajina totiž přijala v posledních dnech zákony a reformy, které tento postup zemi umožňují. Ukrajinci by tak mohli do zemí EU cestovat bez udělení víza. Toto by mohlo mít za následek velkou vlnu stěhování Ukrajinského obyvatelstva na území Evropské unie.

Otázkou je také samotný vstup Ukrajiny do EU. Ten se však zdá být jako nereálný. Jednou z podmínek pro vstup země do EU je dodržování lidských práv a určitá ekonomická vyspělost, což rozhodně pro tuto zemi neplatí. Podle předsedy Evropské komise se Ukrajina nestane členem EU ani v nejbližších 20 letech.

Uvidíme tedy do budoucna, jak se situace na Ukrajině bude vyvíjet. Snaha Evropské unie je ale značná. Reakce Ruska bude taktéž zajímavá. Hlavně to, jak se vyjádří k vízové situaci, která by měla začít platit od dubna letošního roku. Něco mi říká, že vyjádření ruské strany nebude moc pozitivní.